היפנוזה וספורט

הגורם הנפשי בספורט

כל העוסקים בספורט מכירים בעובדה, שהגורמים המשפיעים על רמת ההישגים אינם רק חוזק השרירים ורמת ניצול החמצן.
תכונות וכישורים פסיכולוגיים ממלאים תפקיד משמעותי במיוחד בכל ענפי הספורט התחרותי (של בודדים ושל קבוצות).
ידוע שקבוצת כדורגל יכולה להשתנות ביכולתה לא רק מעונה לעונה, אלא אף באותה עונה עצמה ואף בתוך המשחק עצמו ייתכנו שינויים דרמטיים, אשר יגרמו למהפך בתוצאת המשחק. שינויים אלו מוסברים בעיקרה ממצבה הנפשי של הקבוצה על כל מרכיביה.

אימון נפשי סדיר

פיתוח הביטחון וכושר הריכוז הן פעולות טבעיות ומובנות בדיוק כאימון הכושר הגופני, הטכניקה והכוח של הספורטאי. לפיכך צריך האימון הנפשי הנפשי להיות חלק בסיסי ובלתי נפרד מתוכנית האימונים הכוללת של הספורטאי (בהמשך אפרט את תוכנית האימונים הבסיסית).

תקדימים בעולם

בארצות רבות (ארה"ב, קנדה, שבדיה, איטליה ואחרות… ) ספורטאים בודדים וקבוצות מקבלות הדרכה ואימון נפשי בעזרת היפנוזה. המוכר מכולם הינו הפסיכולוג השבדי לארס אריק אנשטאל, אשר במשך שנים רבות אימן את הטניסאי המהולל ביורן בורג. הוא טיפל היפנוטית גם בקבוצות כדורסל בליגת המכללות של ארה"ב וכן בכדורגלנים באירופה מקבוצות שונות.

היפנוזה בספורט - רקע מדעי

הוכח מעל לכל ספק שספורטאי אינו ממצא את כל הפוטנציאל הגלום בו וקיים פער גדול בין יכולתו לבין ביצועיו. האימון הנפשי השיטתי, יכל לצמצם באופן משמעותי ביותר את הפער הזה בין היכולת לבין הביצוע. ההיפנוזה כתהליך של שינה מבוקרת המתבססת על תהליכי הרפיה גופנית ונפשית ומלווה בשימוש נרחב בדימיון משמשת כאמצעי מעולה לשיפור ביצועיו של הספורטאי. ההיפנוזה מסייעת בידי הספורטאי להתגבר על עכבות ומחסומים נפשיים אשר יכולים לנבוע מסיבות שונות (חרדה, פחד מכישלון, נסיון כושל בעבר, עימותים עם ההנהלה, מאמנים וכד'… חרדת תחרות ועוד…).

תכנית אימונים בסיסית:

דילוג לתוכן